Americký buldok

Historie plemene americký buldok

Old bulldog
V 17. a 18. století, kdy se stěhovali angličtí emigranti do Severní a Jižní Ameriky si brali s sebou své rodiny i psy. Termín Bulldog byl použit v roce 1631 pro psy, kteří byli používáni pro lov kanců a tito psi byli ochotni položit svůj život k ochraně svého pána. Emigranti, kteří se stali farmáři získali jeden základní znak - jejich zvířata tu byla určena pro lidi a ne naopak. Veškerý dobytek, pokud nebyl schopen přežít ve svém prostředí tak zemřel. Od psů se očekávalo, že budou pracovat, hlídat dům lovit se svými pány a dost často vyžít jenom z odpadků. Pokud byl pes dost hloupý, aby se nechal zranit, či jeho kondice se zhoršila, onemocněl a prostě zemřel. Pouze ti silní, rychlí a zdraví přežili a dále produkovali psa, kterého máme dnes. Díky tomu se dožívají tito psi až 16 let. Tito psi jsou nejlepšími společníky rodiny a zároveň výborní hlídači jaké vůbec můžeme dostat.

Americký buldok má původ v anglickém bullovi používaném jako návnada při lovení medvědů britskými řezníky až do doby, než toto bylo postaveno mimo zákon. Američtí chovatelé prohlašují, že jejich psi jsou ti praví, čistí buldoci. Dospělý pes váží od 42 až 63 kg, fena od 35 až 50 kg. Buldoci se už rodí s tím, že budou sloužit svému pánovi, ale musí ho jako takového mít. Všechen výcvik, který potřebuje je důslednost a požadavek, že rozkaz dáváte pouze jednou. Tento sportovní pes, který zdědil odvahu po svých gladiátorských předcích, byl nejvhodnější pro farmáře, kteří se usídlili na americká panenské půdě k ochraně jejich rodiny a majetku. Buldoci milují děti, jsou důvěryhodní a věří jim i ostatní domácí zvířata. Pokud se objeví náznak nebezpečí, jejich přirozený instinkt jim přikáže vyhodnotit situaci a jednat bez příkazu. Síla a popularita tohoto druhu psa je v Americe legendární.

Charlie Chaplin

Bulldog se stal maskotem U.S námořnictva. Psi jsou pochopitelně více odvážnější než feny, ale obě pohlaví jsou dychtivá k práci, bdělá a zvídavá. Feny inklinují být mateřštější vůči dětem, psi bývají závislí na paní domu. Tento druh není náladový. Srst mají krátkou a nevyskytuje se u nich zápach. Jsou ideálním psem pro dům i byt a snášejí je dobře i alergici. Americký buldok není pro každého, pouze pro opravdové milovníky psů, kteří chtějí naprosto všestrannou rasu.